Популярне обладнання для різання керамограніту
Керамограніт спочатку був розроблений як міцний матеріал для облицювання підлогових поверхонь, однак останніми роками укладання керамограніту стало більш популярним, і його використовують для безлічі різних завдань:
-
Укладання на стіни й підлогу
-
Виготовлення стільниць
-
Оформлення душових піддонів
-
Створення ніш і поличок
-
Декоративне оформлення витяжок і систем вентиляції
-
Виготовлення кнопок змиву та сантехнічних люків
-
Створення декоративних розеток і вимикачів для світла
Завдяки такому широкому спектру використання, обробка керамограніту є вкрай важливим питанням, і виробники обладнання та витратних матеріалів для його різання постійно вдосконалюються, випускаючи все нові й нові рішення для полегшення роботи майстрів плиткової справи.
Особливості керамограніту
Перш ніж перейти до теми обладнання для різання керамограніту, хотілося б детальніше розібратися в його характеристиках, завдяки яким він став таким популярним матеріалом, і як вони впливають на його обробку.
Керамограніт — це вид штучного каменю, який виготовляється з глини, польового шпату, кварцу й натурального каменю. Ця суміш пресується в спеціальних формах і спікається при температурі понад 1000 градусів за Цельсієм. Ця технологія виготовлення робить керамограніт схожим на різні види каменю, але надає йому додаткових характеристик, які забезпечують йому низку переваг у порівнянні з природними видами каменю:
-
Механічна міцність
-
Висока зносостійкість
-
Низьке водопоглинання (менше 0,5%)
-
Стійкість до перепадів температур
-
Стійкість до хімічних речовин
Усі ці характеристики дозволяють використовувати керамограніт в інтер'єрах житлових приміщень, екстер'єрах, комерційних приміщеннях, офісах і навіть на різних виробництвах.
Завдяки цим властивостям керамограніт здатен служити десятиліттями практично без зношування й втрати своїх характеристик. Саме ці властивості роблять його оздоблювальним матеріалом №1 у сучасному будівництві.
Ще однією характерною рисою керамограніту є його розмірна сітка. Існують керамогранітні плитки розміром від 150 х 150 мм до 3200 х 2600 мм і різної товщини — від 3 мм до 30 мм. Завдяки широкій розмірній сітці, будь-який покупець може знайти саме ту плитку, яка пасуватиме до його інтер'єру.
Окрім розмірів, характерною особливістю керамограніту є наявність різних типів покриття:
-
Глянцева поверхня
-
Матовий керамограніт
-
Напівматова плитка
-
Рифлена структура поверхні
Знаючи, що собою являє керамограніт, можемо перейти до розкриття теми обладнання, яке використовується для його різання.
Механічний плиткоріз
Механічний плиткоріз складається з кількох частин:
-
Невеликий стіл
-
Твердосплавний різець
-
Напрямна для переміщення різця
-
Ручка для переміщення різця по напрямній
-
Губки для притискання плитки до столу
-
Механізм зламу плитки
-
Додаткові напрямні для можливості різання великої плитки
-
Кутник і лінійка для розмітки
-
Лазерний рівень для точного різання
Процес обробки керамограніту на механічному плиткорізі схожий на різання скла за допомогою склоріза. Твердосплавним різцем проводимо лінію на керамограніті з певним зусиллям, а потім ламаємо плитку за допомогою зламувача. Цей інструмент підходить для обробки відносно тонкого (від 3 до 10 мм) керамограніту, який має не рифлену поверхню. І навіть при обробці тонкого керамограніту існує ймовірність, що розкол плитки може відбутися не по наміченій лінії.
Під час обробки керамограніту механічним плиткорізом твердосплавний різець має властивість втрачати свої ріжучі властивості, тому його слід періодично замінювати на новий. Такі різці не підлягають повторному загостренню й є витратним матеріалом.
Електричний плиткоріз
Електричний плиткоріз складається зі столу й двигуна, на шпинделі якого обертається алмазний диск, переважно 180–250 мм, однак останніми роками певної популярності набирають плиткорізи для дисків 115–125 мм.
Електричний плиткоріз дає змогу різати керамограніт будь-якої товщини й розміром до 1200 мм як під прямим кутом, так і під 45 градусів. Обробка керамограніту на цьому обладнанні відбувається виключно з подачею охолоджувальної рідини, що запобігає перегріванню як самого диска, так і оброблюваного матеріалу. У багатьох майстрів мокре різання керамограніту асоціюється з мінімальними сколами на кромці плитки, тому таке обладнання використовують для найвідповідальніших різів.
Хоча електричні плиткорізи поступово втрачають свою популярність, існує низка переваг, які приваблюють майстрів:
-
Висока чистота відрізаної кромки
-
Ідеальна прямолінійність різу
-
Відсутність пилу під час обробки
-
Ергономічність виробу
Кутова шліфувальна машина (КШМ)
Для обробки керамограніту переважно використовуються КШМ 125 мм у тандемі з алмазними дисками 115–125 мм. Більшість майстрів використовують мережеві КШМ 125 мм і обробляють керамограніт у сухому режимі. Виробники алмазного інструменту за останні роки суттєво просунулися в розробці дисків для різання керамограніту в сухому режимі, і нині існує безліч різних алмазних дисків, що дозволяють виконувати як чистове різання, так і заусовку плитки під 45 градусів.
Останніми роками також спостерігається тенденція популяризації дисків меншого діаметра, і деякі майстри почали надавати перевагу алмазним дискам для керамограніту діаметром 76 мм. Ці диски використовуються на спеціальних КШМ 76 мм, які працюють від акумулятора й дозволяють різати керамограніт із подачею охолоджувальної рідини. Такі КШМ є дуже компактними й маневреними, тому користуються дедалі більшим попитом серед плиточників.
Загалом — обробка керамограніту на КШМ є одним з найпопулярніших способів різання плитки, завдяки низці переваг цього обладнання:
-
Невисока ціна обладнання й витратних матеріалів
-
Автономність роботи (за використання акумуляторних КШМ)
-
Невелика вага й компактність
-
Можливість виконання великої кількості завдань: прямолінійне різання, криволінійне різання, заусовка під 45°, свердління отворів, підшліфування кромок і сколів
-
Можливість обробляти керамограніт будь-якої товщини й розміру
-
Відсутність води та бруду під час обробки
Напрямна шина
Напрямні шини складаються з алюмінієвих профілів, які можна зібрати в довжину до 4000 мм (для обробки великоформатного керамограніту), вакуумних присосок, що дозволяють міцно закріпити шину на плитці, й ріжучого елемента. Як ріжучий елемент шини може використовуватися кілька видів обладнання:
-
Механічний твердосплавний різець
-
Електричний привід для алмазного диска
-
КШМ з алмазним диском
Основне завдання напрямних шин — обробка керамограніту середнього та великого формату від 1200 до 3600 мм. Такі габарити плитки неможливо різати за допомогою механічних або електричних плиткорізів, а обробка за допомогою КШМ може загрожувати відсутністю прямолінійності.
Гравер (бормашина)
Останнім часом гравери, які використовуються в зуботехнічній сфері, ювелірній справі, художньому різьбленні та приладобудуванні, знайшли своє застосування і в обробці керамограніту. Причиною цього стала їхня компактність, делікатність і використання невеликих алмазних дисків 45 мм.
Завдяки такому обладнанню майстри змогли виконувати ювелірну роботу з керамогранітом:
-
Декоративне оформлення витяжок і систем вентиляції
-
Виготовлення кнопок змиву та сантехнічних люків
-
Створення декоративних розеток і вимикачів для світла
Така тонка робота стала можливою завдяки дуже дрібним і тонким дискам, які працюють на такому обладнанні. Наприклад, диск Butterfly від Distar має діаметр 45 мм і товщину всього 0,6 мм.
Гравери використовуються для вирізання різних прямокутних отворів під інсталяції й не призначені для повноцінного різання та розкроювання плитки. Основне завдання такого обладнання — виконати максимально тонкий і чистий різ без сколів.